Facebook Pixel

Пелагра

Пелагрою називається хвороба, яка пов'язана з тривалою гострою нестачею в організмі людини нікотинової кислоти. Іншими словами, пелагра - це форма авітамінозу. Також це захворювання може викликати недолік білка триптофану.

У сучасному світі, де людині доступна величезна різноманітність харчових продуктів з повним набором вітамінів і різних мікроелементів, різні авітамінози зустрічаються дуже рідко. Особливо не часто зустрічається дефіцит нікотинової кислоти, який викликає пелагру. Однак, у жителів деяких країн Південної Африки і Південної Америки, а також людей, які страждають на алкоголізм, дане захворювання є не настільки рідкісним недугою.

Причини виникнення пелагри

Виникнення дефіциту нікотинової кислоти може бути наслідком наступних факторів:

  • постійна хронічна депресія;
  • захворювання органів травної системи - гастрит, виразки, гепатит, панкреатит;
  • прогресуючі недоброякісні пухлини, які перетворюють триптофан в серотонін;
  • порушення харчування: неправильний раціон, недотримання режиму;
  • протікання вагітності і період лактації;
  • перевтома організму при неправильному харчуванні;
  • зловживання алкоголем;
  • ураження шкірного покриву ультрафіолетовим випромінюванням (актуально для любителів соляріїв);
  • інфекційні захворювання.

Брак в організмі білка - пряма причина поганого засвоєння нікотинової кислоти. Тому, вона виводиться разом з сечею. А сам організм починає страждати від порушеного обміну речовин і виникнення пелагри.

Симптоми

Проблема дефіциту нікотинової кислоти супроводжується рядом неприємних відчуттів. На ранній стадії недуги у людини може крутитися голова, виникати проблеми з роботою кишечника і шлунка (запор, блювання, діарея). В цей час на шкірі виникає висип, помітна пігментація (великі червоні плями). Шкірний покрив в уражених місцях стає сухим і сильно лущитися.

При переході хвороби у важку форму на шиї, обличчі, руках і ногах з'являються пухирі. Крім того, пелагра вражає периферійні нерви, що проявляється в онімінні, поколювання тих ділянок, де вони зосереджені. Також нестача нікотинової кислоти може відбитися на загальному емоційному тлі - виникають тривалі депресії, мігрені, порушення пам'яті і, в дуже рідкісних випадках, навіть галюцинації.

Пелагра однаково вражає як дорослих, так і дітей. При цьому, у дітей спостерігаються такі ж симптоми, як у дорослих: діарея, короста, часта зміна настрою, нервозність і психози.

лікування захворювання

Як і будь-яку іншу хворобу, пелагру дуже важливо починати лікувати на ранніх стадіях розвитку. Оскільки ця хвороба може стати причиною летального результату, зазвичай хворому призначається стаціонарне лікування під постійним наглядом лікарів.

При боротьбі з цією хворобою дуже важливо відновити в організмі хворого необхідний рівень нікотинової кислоти і вітаміну В. Для цього використовується ряд медикаментозних препаратів, які не тільки містити потрібну кислоту, а й підтримують кислотний баланс шлунка і підшлункової залози.

Якщо захворювання перейшло на більш пізні стадії розвитку, то часто практикують переливання крові. Хворому пелагрою категорично протипоказані будь-які фізичні навантаження, куріння і стреси. Також допомагає лікуванню переїзд в місцевість з помірним кліматом і уникнення прямих сонячних променів.

Рекомендації по харчуванню

Дуже серйозно треба поставитися до дієти. Лікарі настійно рекомендують включити в раціон продукти, які містять вітаміни і корисні елементи: це страви з риби, м'ясо, хліб і печінка.

Ця інформація має виключно рекомендаційний характер. Перед вживанням порадьтеся з лікарем.
5% від кожного замовлення йде на допомогу зсу. Все для нашої перемоги! Слава Україні!