Facebook Pixel

Отруєння стронцієм-90

Отруєння стронцієм-90 - стан інтоксикації організму, викликане потраплянням в організм великої кількості цієї хімічної речовини. Стронцій-90 - це хімічний елемент з потенційною токсичністю, застосовуваний у виробництві акумуляторів і піротехніки. Утворюється в результаті ядерних вибухів і аварій на атомних електростанціях.

Потрапляючи в навколишнє середовище, ізотоп (90 St) здатний проникати в грунт і накопичуватися в продуктах, які в ній зростають. Найбільше стронцію міститься в бобових рослинах, коренеплодах і бульбах. Злаки та зернові культури теж містять цю речовину, але в менших кількостях.

опис хвороби

Радіоактивний елемент потрапляє в організм людини через рослини і тварин, що вживаються в їжу. При цьому, чоловічий організм більш схильний до накопичення стронцію-90, ніж жіночий. Поступаючи з материнським молоком в дитячий організм, концентрація ізотопу стронцію на порядок вище у немовлят.

Стронцій-90 накопичується головним чином в скелеті, піддаючи, таким чином, опромінення всі клітини, органи і системи організму.
Клінічна картина залежить від рівня опромінення. Якщо організм тривалий період піддавався впливу ізотопів стронцію-90 навіть в незначних кількостях, існує велика ймовірність розвитку лейкемії і раку кісток.

Накопичуючись в кістках і тканинах, даний хімічний елемент викликає ураження кісткового мозку, рак крові і рак кісток. Також, можливий розвиток остеопорозу і «стронцієвого рахіту», ураження легень.

Симптоми

Головними ознаками надлишку радіоактивного стронцію в організмі є такі захворювання, як:

• уровской хвороба або стронцієвий рахіт;
• Фібріоз легких;
• рахіту

Довгий час вченим не вдавалося з'ясувати причину уровской хвороби. Її діагностували у жителів Східного Сибіру, що мешкають в басейні річки Уров (від неї і назва). Виявилося, що на даній території грунт був перенасичена даними радіоактивним елементом.

Хвороба проявляла себе через ослаблення кісток. Іони стронцію, потрапляючи в організм у надмірній кількості, витісняють молекули кальцію, через що кістки ставали занадто тендітними і видозмінювалися, порушувалася структура суглобів. В результаті страждає весь організм, змінюється фосфорно-кальцієвий баланс крові, уражається кістковий мозку, порушуються функції вироблення крові, променева хвороба, ураження мозку і печінки, збільшується ризик розвитку онкологічних захворювань.

причини

Стронцій-90 потрапляє в навколишнє середовище в результаті ядерних вибухів, аварій і викидів на АЕС. Іони стронцію проникають в грунт і осідають, потім накопичуються в рослинах, які вживає в їжу людина.

За своєю структурою стронцій є аналогом кальцію, тому здатний міцно осідати в кістках, замінюючи собою такий потрібний мікроелемент. Ще одна причина осідання іонів стронцію в кістках - дефіцит кальцію в організмі.

Рекомендації по харчуванню

Фахівці рекомендують вживати в їжу продукти, що складаються з грубої клітковини. Ці речовини здатні вступати в реакцію з токсинами і утворювати нові мікроз'єднань, які легко виводяться з організму, практично не затримуючись в клітинах. Для цього в меню завжди повинні бути присутніми горіхи (особливо мигдаль), капуста, редис, рис (неочищений), гарбуз, яблука, морква і квасоля. Всі ці продукти необхідно очищати, знімаючи шкірку і верхній шар на глибину не менше 5 мм, з капусти знімати 3-4 листа обов'язково, у овочів - видаляти серцевину.
Також рекомендується пити багато рідини, зокрема відвари кропиви, чорносливу, фруктові та овочеві соки, в яких присутній барвний елемент, червоне вино (виноградне).

Данная информация носит исключительно рекомендательный характер. Перед употреблением посоветуйтесь с врачом.